Ostatnia modyfikacja: 10 marca 2021

Mija rok od momentu wybuchu pandemii COVID-19 i wprowadzenia nauki w trybie zdalnym w polskich szkołach. Decyzja ta dotyczyła również takich placówek jak CKZ, które z dnia na dzień opustoszały. Od 16.03.2020 w naszych pracowniach zapanowała przygnębiająca pustka, kadra kierownicza, nauczyciele oraz uczniowie mierzyli się z nowymi wyzwaniami i doświadczeniami zamknięci w swoich domach. Z prawdziwą ulgą i radością przyjęliśmy decyzję o możliwości organizowania od 01.06.2020 zajęć praktycznych w formie stacjonarnych konsultacji, które adresowanie były do uczniów przystępujących do egzaminów zawodowych w sesji letniej oraz do tych którzy nie unieśli ciężaru nauczania zdalnego. Frekwencja była wyższa niż zazwyczaj, wszyscy tęskniliśmy nie tylko za fizyczną możliwością pracy z narzędziami, maszynami, urządzeniami oraz aparatura pomiarową, ale także za kontaktami społecznymi.  Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, ale także pracowników administracji i obsługi udało się sprawnie zorganizować i przeprowadzić egzaminy zawodowe w sesji letniej.

Nowy rok szkolny rozpoczął się tradycyjnie, zajęcia stacjonarne trwały jednak tylko do 26.10.2020 r.  Gdy tylko pojawiała się okazja, staraliśmy się aby uczniowie wracali na zajęcia do naszych pracowni. Taka możliwość pojawiła się już 16.11.2020 i dotyczyła uczniów przygotowujących się do egzaminów zawodowych w sesji zimowej, stopniowo włączaliśmy kolejne grupy uczniów. Obecnie na zajęcia do Centrum wróciło większość klas technikum i niemal wszystkie klasy szkoły branżowej. W każdym kolejnym tygodniu prowadzimy stacjonarnie w naszych 58 pracowniach zajęcia średnio ponad 1000 uczniów z 55 klas, którzy z zachowaniem wszystkich zasad reżimu sanitarnego zdobywają nowe umiejętności zawodowe i przygotowują się do czekających ich egzaminów. Część zajęć prowadzona jest wciąż w sposób zdalny.

3 i 5 marca 2021 r. to szczęśliwe daty -wszyscy nauczyciele, którzy wyrazili taką wolę, zostali zaszczepieni szczepionką Astra Zeneca przeciw COVID -19. Wciąż czekamy na  wyznaczenie terminu dla ostatniej grupy nauczycieli oraz administracji i obsługi. Mamy nadzieję, że nauka zwycięży zarazę, a nam pozwoli pracować w bezpośredniej relacji uczeń – nauczyciel. Przecież trudno nauczyć się toczyć, frezować, montować elektryczne, elektroniczne czy mechatronicznej zestawy on -line. Wiele wszyscy się nauczyliśmy, oczywiście zawsze, gdy będzie to ciekawsze i bardziej efektywne, będziemy pracować z nowymi narzędziami do pracy zdalnej.