ZADZWOŃ DO NAS
+48 71 798 67 00
GODZINY PRACY
7.00-19.00

Aklualne wydarzenia w CPKZ Wrocław

Nasz uczeń – Kajetan Sarna zwycięża w eliminacjach krajowych i przygotowuje się do WorldSkills Lyon 2024

Ostatnia modyfikacja: 3 sierpnia 2024

Z dumą informujemy, że nasz uczeń Kajetan Sarna, absolwent klasy 5CP Technikum Nr 10 z Elektronicznych Zakładów Naukowych (EZN) odniósł spektakularny sukces, wygrywając eliminacje krajowe w dyscyplinie frezowania CNC. Kajetan intensywnie przygotowuje się teraz do reprezentowania Polski na międzynarodowym konkursie WorldSkills, który odbędzie się w Lyonie we wrześniu 2024 roku.

Kajetan Sarna w trakcie szkolenia w firmie DMG Mori Polska w Pleszewie

WorldSkills to największe na świecie zawody umiejętności zawodowych, które gromadzą młodych profesjonalistów z całego globu, aby rywalizować w różnych dyscyplinach technicznych i rzemieślniczych. W 2024 roku, Lyon będzie gospodarzem 47. edycji tych prestiżowych zawodów, które odbędą się w dniach 10-15 września1. W wydarzeniu weźmie udział około 1,500 uczestników z 65 krajów, rywalizujących w 64 różnych konkurencjach2.

Kajetan Sarna i nauczyciel CKZ – Stanisław Pokutycki w trakcie konsultacji w CKZ Wrocław dotyczących przygotowań do WorldSkills Lyon 2024

Kajetan Sarna, dzięki swojemu zaangażowaniu i umiejętnościom, zdobył uznanie na poziomie krajowym i teraz ma szansę zaprezentować swoje talenty na arenie międzynarodowej. Jego sukces jest dowodem na wysoką jakość edukacji i szkolenia oferowanego przez CKZ, a także na determinację i pasję młodych polskich profesjonalistów.

Trzymamy kciuki za Kajetana i życzymy mu powodzenia w nadchodzących przygotowaniach oraz samych sukcesów na WorldSkills Lyon 2024!

/

Konkursu na „Najlepszego Technika Elektryka” 2024

Ostatnia modyfikacja: 25 maja 2024

W dniu 22.04.2024 r. w CKZ odbył się finał szóstej edycji regionalnego konkursu na „Najlepszego Technika Elektryka” pod patronatem firmy Tauron Dystrybucja S.A. Do finału zakwalifikowało się pięciu uczniów:

  • Konrad Dembiński z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach.
  • Tobiasz Jakubczyk z Zespołu Szkół nr 1 w Lubinie,
  • Kacper Krząstek z Zespołu Szkół nr 18 we Wrocławiu,
  • Marcin Leśniowski z Zespołu Szkół Policealnych w Głogowie.
  • Wojciech Pietrasz z Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu,

Zwycięzcą został Marcin Leśniowski z Zespołu Szkół Policealnych w Głogowie. Drugie miejsce zajął Kacper Krząstek z Zespołu Szkół nr 18 we Wrocławiu, a trzecie Tobiasz Jakubczyk z Zespołu Szkół nr 1 w Lubinie. Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez firmę Tauron Dystrybucja S.A.

/

Konkurs „MISTRZ SPAWANIA ŚWIATŁOWODÓW”

Ostatnia modyfikacja: 16 maja 2024

W dniu 15.05.2024 w pracowniach teleinformatycznych odbył się finał pierwszej edycji konkursu o tytuł „Mistrza Spawania Światłowodów”. Konkurs był dedykowany dla uczniów kształconych w zawodzie technik teleinformatyk. Pierwszy etap konkursu – eliminacje sprawdzał wiedzę teoretyczną na temat techniki światłowodowej, w drugim etapie – finale uczniowie musieli się wykazać umiejętnościami z zakresu wykonywania instalacji światłowodowych ze szczególnym uwzględnieniem spawania włókien. Zwycięzcą pierwszej edycji konkursu został Wojciech Czok z klasy 4X, na miejscu drugim uplasował się Maciej Ambroziak, miejsce trzecie zajął Bartłomiej Jasiak, obaj panowie również z klasy 4X. Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez panią Dyrektor Centrum.

/

Wycieczka dydaktyczna do laboratorium firmy NOKIA

Ostatnia modyfikacja: 14 maja 2024

W dniu 13.05.2024 uczniowie klasy 3X technik teleinformatyk uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do centrum badawczego firmy NOKIA. W ramach wizyty uczniowie zwiedzili laboratorium gdzie są tworzone i badane technologie telekomunikacyjne stosowne w sieciach mobilnych (3G – WCDMA, 4G – LTE) oraz prowadzony jest proces standaryzacji dla technologii 5G. Uczniowie uczestniczący w wycieczce mogli ponadto poznać warunki pracy oraz wymagania dotyczące kwalifikacji niezbędnych dla specjalistów z zakresu IT. Będą to cenne wskazówki w planowaniu dalszej ścieżki edukacyjnej i kariery zawodowej. 

/

Uroczyste rozdanie dyplomów i wręczenie nagród laureatom V edycji powiatowego konkursu „GPS po zawodach”.

Ostatnia modyfikacja: 30 kwietnia 2024

W piątek, 26 kwietnia 2024 roku, w Centrum Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu, odbyło się uroczyste podsumowanie V edycji konkursu „GPS po zawodach”.

Nagrodzeni zostali:

• Miłosz Kuszkowski – Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Radwanicach
• Olesya Belova – Szkoła Podstawowa nr 71 im. Zesłańców Sybiru we Wrocławiu
• Barbara Ragankiewicz – Szkoła Podstawowa nr 91 im. Orląt Lwowskich we Wrocławiu
• Zofia Ślusarczyk – Szkoła Podstawowa nr 71 im. Zesłańców Sybiru we Wrocławiu
• Adam Nawrocki – Szkoła Podstawowa nr 73 im. Generała Władysława Andersa we Wrocławiu

W wydarzeniu wzięli udział laureaci konkursu z rodzicami, koordynatorzy konkursu z ramienia szkoły, dyrektorzy szkół podstawowych, pani Magdalena Lazopoulos – kierownik Działu Szkół Ponadpodstawowych Departamentu Edukacji UM Wrocławia, przedstawiciele firmy Mercedes-Benz Grupa Wróbel, przedstawicie Gazety Wyborczej oraz uczniowie klasy 7 wrocławskich szkół podstawowych nr 3 i 53.

Uroczystość rozpoczęła Dyrektor CKZ pani Anna Chołodecka, która przywitała zaproszonych gości
i opowiedziała o historii konkursu. Głos zabrała również pani Magdalena Lazopoulos. Następnie zaprezentowane zostały prace finałowe laureatów konkursu. Uczestnicy mieli też okazję wysłuchać ciekawego wystąpienia pana Bartosza Adamczewskiego -dyrektora Mercedes-Benz Grupa Wróbel.

Laureatom serdecznie gratulujemy! Dziękujemy Partnerom konkursu za pomoc w przygotowaniu niesamowitych nagród dla laureatów.

Po wręczeniu nagród laureatom konkursu „GPS po zawodach”, doradcy zawodowi oprowadzili uczestników wydarzenia po specjalistycznych pracowniach Centrum Kształcenia Zawodowego.

/

Praktyki w firmie Rawlplug

Ostatnia modyfikacja: 5 kwietnia 2024

Uczniowie klasy 3bs1, realizujący zajęcia praktyczne w CKZ w zawodzie operatora obrabiarek skrawających, aktywnie uczestniczą w praktykach w renomowanej firmie Rawlplug. W ramach programu praktyk Rawlplug, młodzi adepci zawodu angażują się w różnorodne zadania, obejmujące obsługę tokarek, frezarek, elektrodrążarek w procesie produkcji części i podzespołów do form wtryskowych oraz innych maszyn i urządzeń, modelowanie 3D oraz udział w testach produkcyjnych.

Uczniowie z Centrum Kształcenia Zawodowego, Lotniczych Zakładów Naukowych, wraz  zpraktykantami z Cavan Institute z Irlandii oraz z hiszpańskich instytucji takich jak Universidad Laboral de Culleredo, CIFP Universidade Laboral, CIFP BIDASOA LHII i CIFP Don Bosco, mieli okazję przez dwa miesiące przyjrzeć się codziennej pracy w Zakładzie Produkcyjnym Rawlplug we Wrocławiu. Pod okiem doświadczonych mentorów uczestniczyli w praktycznych zadaniach, co stanowiło doskonałą okazję do nauki oraz zdobycia praktycznego doświadczenia.

Realizując część programu zajęć praktycznych w firmie uczniowie rozwijają zawodowe umiejętności poprzez bezpośredni kontakt z doświadczonymi operatorami oraz zdobycie wiedzy na temat najnowocześniejszych maszyn, narzędzi i technologii stosowanych w przemyśle. Pan Piotr Holweg, kierownik Narzędziowni Rawlplug, liczy na korzystne efekty praktyk zarówno dla uczniów, jak i dla firmy. Ponadto, widzi w praktykach szansę na pozyskanie nowych, pracowników. Praktyki nie tylko stanowią doskonałą okazję do nauki, lecz również mogą być pierwszym krokiem w rozwoju zawodowym w międzynarodowej firmie, jaką jest Rawlplug.

Mamy zamiar kierować tam uczniów w ramach projektów realizowanych w naszym Centrum


/
DBI 2024

Dzień Bezpiecznego Internetu w CKZ 2024

Ostatnia modyfikacja: 5 kwietnia 2024

W pierwszym tygodniu marca uczniowie i nauczyciele  Centrum Kształcenia Zawodowego wzięli udział w akcji Dzień Bezpiecznego Internetu, w ramach której brali udział w szeregu webinarów. Webinary te były dostępne dzięki Polskiemu Centrum Programu Safer Internet.

Edukacyjne materiały przygotowane przez PCPSI zostały rozpowszechnione wśród nauczycieli, rodziców i uczniów, aby promować bezpieczny dostęp do Internetu oraz pozytywne jego wykorzystanie. Nauczyciele przeprowadzili również pogadanki z uczniami, omawiając korzyści płynące z czasu spędzonego offline, potencjalne zagrożenia w sieci, takie jak cyberprzemoc, oraz sposoby i miejsca zgłaszania przestępstw internetowych.

W ramach akcji przygotowano plakaty dotyczące działalności człowieka w Internecie. Ponadto uczniowie i pracownicy brali udział w wyzwaniu offlinechallenge , polegającym na 48-godzinnym odłączeniu się od Internetu. Wydarzenie to miało na celu zwiększenie świadomości na temat bezpieczeństwa cyfrowego i odpowiedzialnego korzystania z zasobów online.

Działania koordynowały: Aleksandra Sikora oraz Ewa Wolniak.


/

Zajęcia klasy 5 EZN na Politechnice Wrocławskiej

Ostatnia modyfikacja: 20 grudnia 2023

W dniach 16.11 oraz 30.11 br. Uczniowie klasy 5AEP (klasa o profilu technik – elektronik) Elektronicznych Zakładów Naukowych we Wrocławiu. realizujący zajęcia w CKZ wzięli udział w warsztatach dotyczących projektowania i montażu układów elektronicznych. W trakcie warsztatów Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi symulacji układów elektronicznych oraz z zasadami projektowania płytek PCB. Ponadto, zaprezentowane zostały podstawowe techniki wykonywania płytek PCB (termotransfer, fotolitografia, ablacja laserowa). Każdy z Uczniów miał także okazję do wykonania ręcznego montażu podzespołów elektronicznych.

Warsztaty były prowadzone przez mgra inż. Pawła Chodasewicza i zostały zorganizowane w ramach zajęć w Centrum Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu.

/
Konferencja OTK 2023

23 października odbyła się w Centrum Kształcenia Zawodowego w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery konferencja pod hasłem „Talent i praca – to się opłaca!”

Ostatnia modyfikacja: 20 grudnia 2023

Wydarzenie zainaugurowała dyrektor CKZ Pani Anna Chołodecka, która przywitała zaproszonych gości.

Następnie głos zabrała Pni Ewa Szczęch- Dyrektor Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych UM Wrocławia, która podkreśliła wagę kompetencji miękkich na rynku pracy.
Doktor Violetta Drabik-Podgórna – pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego zachęciła uczestników konferencji do refleksji na temat talentów rodzących się w interakcjach w kontekście planowania kariery edukacyjno-zawodowej.

Obecny na konferencji przedstawiciel rynku pracy Pan Michał Wiśniewski – Konstruktor w Rawlplug S.A. opowiedział o swojej ścieżce kariery i zaprezentował możliwości rozwoju w firmie Rawlplug S.A.. Przedstawił ciekawą prezentację na temat: ,,Fachowość w przemyśle. Połączenie kompetencji i wiedzy w procesach produkcyjnych”.

Doktor Joanna Rabiega-Wiśniewska z Instytutu Badań Edukacyjnych przybliżyła uczestnikom konferencji temat poszukiwania i porównania doświadczeń użytkowników „Zeterki” i czatu GPT, podobieństw i grupowania kwalifikacji z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji.

Materiały do pobrania z konferencji wkrótce do pobrania na stronie www.doradcy-wroclaw.pl

Dziękujemy za tak liczą frekwencję i panel dyskusyjny!
Zespół doradców MOWAZ

/
Utworzenie i funkcjonowanie Branżowego Centrum Umiejętności (BCU) w dziedzinie elektryki przy Centrum Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu

Utworzenie i funkcjonowanie Branżowego Centrum Umiejętności (BCU) w dziedzinie elektryki przy Centrum Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu

Ostatnia modyfikacja: 17 października 2023

Centrum Kształcenia Zawodowego w imieniu Gminy Wrocław rozpoczyna realizację przedsięwzięcia Utworzenie i funkcjonowanie Branżowego Centrum Umiejętności (BCU) w dziedzinie elektryki przy Centrum Kształcenia Zawodowego we Wrocławiufinansowanego docelowo z Krajowego Planu Odbudowy. Wartość przyznanych środków to 12  373 486,34 zł, wniosek o dofinansowanie znalazł się na wysokim 16 miejscu listy rankingowej na 60 udzielonych w I naborze dotacji. Projekt będzie realizowany w partnerstwie z firmami Tauron Dystrybucja S.A., Instytutem Automatyki Systemów Energetycznych oraz Polskim Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Głównym celem przedsięwzięcia jest stworzenie i rozwój kwalifikacji w zakresie miernictwa i diagnostyki urządzeń i instalacji elektrycznych oraz ochrony przeciwporażeniowej na potrzeby nowoczesnej gospodarki w branży elektrycznej. W ramach projektu zostanie przebudowana i wyremontowana część budynku CKZ na rzecz utworzenia BCU, które docelowo zgodnie z nowelizacją Prawa oświatowego będzie odrębną jednostką edukacyjną. Zostanie utworzonych 5 pracowni nauki zawodu wyposażonych w nowoczesny sprzęt, w których będą prowadzone kursy branżowe i z zakresu edukacji pozaformalnej, szkolenia zawodowe dla uczniów, studentów i osób dorosłych z możliwością przystąpienia do egzaminów i uzyskania certyfikatów oraz szkolenia branżowe dla nauczycieli.  Poprzez działalność szkoleniową realizowaną przez wykwalifikowaną kadrę, współpracę z pracodawcami, platformę zdalnego nauczania, nowoczesne doradztwo zawodowe i wiele innych nowatorskich rozwiązań, funkcjonowanie BCU zapewni szkołom i uczelniom dostęp do najnowszych rozwiązań w branży elektrycznej, a także odpowie na potrzeby nowoczesnej gospodarki.

/

Uroczyste rozdanie dyplomów i wręczenie nagród laureatom powiatowego konkursu „GPS po zawodach” 2023

Ostatnia modyfikacja: 21 czerwca 2023

W piątek, 2 czerwca 2023 roku, w Centrum Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów i wręczenie nagród laureatom powiatowego konkursu „GPS po zawodach”. W spotkaniu wzięli udział uczestnicy konkursu, ich opiekunowie z ramienia szkoły oraz następujący przedstawiciele firm: Magdalena i Tomasz Kuniccy z firm LIGA PRO Wrocław, Drzazga- akcesoria meblowe, Planeta Mebla; Damian Bąbka oraz Ewa Kieras z firmy Qair Polska S.A.; Urszula Zubek z firmy Taruon Polska Energia S.A., a także doradcy zawodowi z Międzyszkolnego Ośrodka Wspierania Aktywności Zawodowej.

Uroczystość rozpoczęła Dyrektor CKZ p. Anna Chołodecka. Oprócz ciekawych wystąpień prelegentów, uczestnicy mieli możliwość zobaczyć wideo wizytówki, które napłynęły do nas w ramach etapu finałowego.

Serdecznie gratulujemy Zwycięzcom! Dziękujemy również Partnerom konkursu, dzięki którym udało się przygotować niesamowite nagrody dla Laureatów.

/

Obchody Tygodnia Praw Dziecka w Centrum 2023

Ostatnia modyfikacja: 21 czerwca 2023

W poniedziałek 29 maja 2023 r. rozpoczęliśmy w Centrum obchody Tygodnia Praw Dziecka. W Dniu Dziecka tj. 1 czerwca został rozstrzygnięty drugi etap konkursu „Prawa dziecka”. W konkursie wzięli udział uczniowie z wytypowanych klas z 5 szkól. Uczniom zostały wręczone nagrody ufundowane przez Dyrekcję Centrum. Gratulujemy uczniom i wychowawcom.

W klasach nauczyciele przeprowadzili z uczniami pogadanki na temat praw dziecka, młodzieży oraz sytuacji gdzie prawa ich są łamane. Dziękujemy uczestnikom i organizatorom konkursu i Tygodnia Praw Dziecka za zaangażowanie i podjęcie tego ważnego tematu jakim jest przestrzeganie praw dzieci na całym świecie. Organizatorami imprezy tradycyjnie są: pedagog Ewa Wolniak oraz wicedyrektor Marian Ramut.

/

Konkurs na najlepszego Technika Elektryka 2023

Ostatnia modyfikacja: 9 maja 2023

W dniu 19.04.2023 r. w CKZ odbył się finał tegorocznej edycji regionalnego konkursu na „Najlepszego Technika Elektryka” pod patronatem firmy Tauron Dystrybucja S.A. Do finału zakwalifikowało się pięciu uczniów:

  • Amelia Czerwiec z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach.
  • Grzegorz Dynak z Zespołu Szkół nr 1 w Lubinie,
  • Michał Fiałkowski z Zespołu Szkół nr 18 we Wrocławiu,
  • Maciej Gręda z Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu,
  • Piotr Waliszka z Zespołu Szkół Policealnych w Głogowie.

Tegoroczny finał konkursu był szczególny, bowiem po raz pierwszy w rywalizacji o tytuł „Najlepszego Technika Elektryka” wzięła udział kobieta 😊.

Zwycięzcą został Michał Fiałkowski z Zespołu Szkół nr 18 we Wrocławiu, Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez firmę Tauron Dystrybucja S.A.

/

Seminarium podsumowujące projekt: „Train the skills!”

Ostatnia modyfikacja: 15 marca 2023

Seminarium podsumowujące projekt: „Train the skills! – zwiększenie kompetencji nauczycieli w dziedzinie elektro-elektrycznej jako wymiana polsko-norweskich doświadczeń w kształceniu zawodowym” odbyło się 26.01.2023 r. Nauczyciele biorący udział w projekcie przybliżyli słuchaczom podobieństwa i różnice w systemach edukacji Polski i Norwegii ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia zawodowego. Uczestnicy Seminarium w których gronie znaleźli się m.in. przedstawiciele z Departamentu Edukacji, Wydziału Zarządzania Funduszami, Kuratorium, oraz Dyrektorzy Wrocławskich Szkół Zawodowych, nauczyciele, doradcy zawodowi i uczniowie mieli okazję wysłuchać ewaluacji projektu. Seminarium przyczyniło się również od promowania kształcenia zawodowego zwłaszcza w dziedzinie elektro-elektrycznej.

Projekt „Train the skills! – zwiększenie kompetencji nauczycieli w dziedzinie elektro-elektrycznej jako wymiana polsko-norweskich doświadczeń w kształceniu zawodowym” korzysta z dofinansowania o wartości 38 525 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

The project „Train the skills! – Enhancing Teachers’ Competencies in Electrical Engineering as an Exchange of Polish-Norwegian Experiences in Vocational Education” benefits from a grant of €38,525 received from Iceland, Liechtenstein and Norway under the EEA funds.

Celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych 9 nauczycieli ze szkół Partnerstwa w obszarze elektryczno-elektronicznym w okresie lipiec – grudzień 2022 poprzez udział w warsztatach edukacyjnych, będących wymianą doświadczeń kształcenia zawodowego pomiędzy Partnerami Centrum Kształcenia Zawodowego (CKZ) z Polski oraz Szkoła Ponadgimnazjalna w Grong z Norwegi.

The aim of the project is to increase the professional competence of 9 teachers from the Partnership’s schools in the electrical-electronic area in the period from July to December 2022 through participation in educational workshops, which are an exchange of vocational education experiences between the Partners Vocational Training Center (VTC) from Poland and the High School in Grong from Norway.

Załączniki

/

Seminarium podsumowujące projekt: „Train the skills 2″

Ostatnia modyfikacja: 15 marca 2023

Seminarium podsumowujące projekt: „Train the skills 2 – zwiększenie kompetencji nauczycieli w dziedzinie elektryczno-energetycznej poprzez wymianę polsko-norweskich doświadczeń w kształceniu zawodowym” odbyło się 24.01.2023 r. Zaproszeni goście m.in. z Departamentu Edukacji, Wydziału Zarządzania Funduszami, Kuratorium, oraz Dyrektorzy Wrocławskich Szkół Zawodowych, nauczyciele, doradcy zawodowi i uczniowie mieli okazję wysłuchać ewaluacji projektu przygotowanej przez jego uczestników. Seminarium przyczyniło się również od promowania kształcenia w dziedzinie elektryczno-energetycznej.

Projekt „Train the skills 2 -zwiększenie kompetencji nauczycieli w dziedzinie elektryczno-energetycznej poprzez wymianę polsko-norweskich doświadczeń w kształceniu zawodowym” korzysta z dofinansowania o wartości 41 950 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

The project „Train the skills 2 – increasing the competence of teachers in the field of electricity and energy through the exchange of Polish-Norwegian experience in vocational education” benefits from a grant of EUR 41,950 received from Iceland, Liechtenstein and Norway under the EEA funds.

Celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych 11 nauczycieli ze szkół Partnerstwa w obszarze elektryczno-energetycznym poprzez udział w warsztatach edukacyjnych, będących wymianą doświadczeń kształcenia zawodowego pomiędzy Partnerami Centrum Kształcenia Zawodowego (CKZ) z Polski oraz Szkoła Ponadgimnazjalna w Grong z Norwegii.

The aim of the project is to improve the professional competencies of 11 teachers from the Partnership’s schools in the electrical and energy area through participation in educational workshops, which are an exchange of vocational education experiences between the Partners Vocational Training Center (VTC) from Poland and the High School in Grong from Norway.

Załączniki

/

Warsztaty edukacyjne w Grong videregående skole w Norwegii w ramach projektu Train the skills 2

Ostatnia modyfikacja: 22 marca 2023

W dniach 27.11 – 02.12.2022 r. w ramach projektu Train the skills 2 -zwiększenie kompetencji nauczycieli w dziedzinie elektryczno-energetycznej 6 nauczycieli z Centrum Kształcenia Zawodowego uczestniczyło w warsztatach edukacyjnych w Grong videregående skole w Norwegii. Podczas wymiany nasi partnerzy z Grong poza prezentacją swojej szkoły i norweskiego systemu oświaty zaprosili naszych nauczycieli także do zwiedzenia elektrowni wodnej w Fiskumfoss oraz Centrum Kultury Południowych Lapończyków.

W styczniu 2023 r. planowane jest zorganizowanie w Centrum Kształcenia Zawodowego seminarium podsumowującego na którym zostaną omówione rezultaty projektu a także podobieństwa i różnice w podejściu do kształcenia zawodowego.

Projekt „Train the skills 2 -zwiększenie kompetencji nauczycieli w dziedzinie elektryczno-energetycznej poprzez wymianę polsko-norweskich doświadczeń w kształceniu zawodowym” korzysta z dofinansowania o wartości 41 950 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

The project „Train the skills 2 – increasing the competence of teachers in the field of electricity and energy through the exchange of Polish-Norwegian experience in vocational education” benefits from a grant of EUR 41,950 received from Iceland, Liechtenstein and Norway under the EEA funds.

Celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych 11 nauczycieli ze szkół Partnerstwa w obszarze elektryczno-energetycznym poprzez udział w warsztatach edukacyjnych, będących wymianą doświadczeń kształcenia zawodowego pomiędzy Partnerami Centrum Kształcenia Zawodowego (CKZ) z Polski oraz Szkoła Ponadgimnazjalna w Grong z Norwegii.

The aim of the project is to improve the professional competencies of 11 teachers from the Partnership’s schools in the electrical and energy area through participation in educational workshops, which are an exchange of vocational education experiences between the Partners Vocational Training Center (VTC) from Poland and the High School in Grong from Norway.

/

Warsztaty edukacyjne dla gości z Norwegii w ramach projektu Train the skills!

Ostatnia modyfikacja: 21 listopada 2022

W dniach 14 – 18.11.2022 r. w ramach projektu edukacyjnego Train the skills! – zwiększenie kompetencji nauczycieli w dziedzinie elektro-elektrycznej jako wymiana polsko-norweskich doświadczeń w kształceniu zawodowym gościliśmy w Centrum delegację nauczycieli z norweskiego miasta Grong.

Norwescy nauczyciele uczestniczyli w zajęciach organizowanych w Centrum oraz Zespole Szkół nr 18.  Gościom zaprezentowano między innymi zasady zdobywania kwalifikacji zawodowych w Polsce poprzez umożliwienie udziału uczestników w charakterze obserwatorów w egzaminie próbnym potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.

W czasie pobytu, dzięki uprzejmości pracodawców (ZAE, Tauron Dystrybucja S.A.) współpracujących z nasza placówką, nasi goście mieli okazję zwiedzić zakład produkcyjny firmy ZAE oraz nowoczesne centrum sterownia siecią elektroenergetyczną. 

W styczniu w ramach projektu planowana jest wizyta polskiej delegacji w Norwegii.

Projekt „Train the skills! – zwiększenie kompetencji nauczycieli w dziedzinie elektro-elektrycznej jako wymiana polsko-norweskich doświadczeń w kształceniu zawodowym” korzysta z dofinansowania o wartości 38 525 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

The project „Train the skills! – Enhancing Teachers’ Competencies in Electrical Engineering as an Exchange of Polish-Norwegian Experiences in Vocational Education” benefits from a grant of €38,525 received from Iceland, Liechtenstein and Norway under the EEA funds.

Celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych 9 nauczycieli ze szkół Partnerstwa w obszarze elektryczno-elektronicznym w okresie lipiec – grudzień 2022 poprzez udział w warsztatach edukacyjnych, będących wymianą doświadczeń kształcenia zawodowego pomiędzy Partnerami Centrum Kształcenia Zawodowego (CKZ) z Polski oraz Szkoła Ponadgimnazjalna w Grong z Norwegi.

The aim of the project is to increase the professional competence of 9 teachers from the Partnership’s schools in the electrical-electronic area in the period from July to December 2022 through participation in educational workshops, which are an exchange of vocational education experiences between the Partners Vocational Training Center (VTC) from Poland and the High School in Grong from Norway.

/

Ogólnopolski Tydzień Kariery w CKZ: „Złap za stery do swojej kariery”

Ostatnia modyfikacja: 25 października 2022

21 października w Centrum Kształcenia Zawodowego w ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery odbyła się konferencja pod hasłem „Złap za stery do swojej kariery”. Wydarzenie zainaugurowała dyrektor CKZ Pani Anna Chołodecka, która przywitała gości, prelegentów oraz uczestników spotkania: nauczycieli, doradców i uczniów wrocławskich szkół podstawowych. Podczas wystąpienia dr Anetty Pereświet – Sołtan (Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu), uczestnicy byli zachęcani do pogłębionej aktywności w różnych obszarach swojego życia, refleksji nad znaczeniem samoświadomości, samosterowności, poczucia własnej wartości i znaczenia pozytywnego myślenia  w planowaniu kariery.

Obecny na konferencji przedstawiciel rynku pracy Pan Tomasz Chodor z Tauron Dystrybucja S.A. podzielił się tym jak wyglądała jego osobista ścieżka kariery natomiast Mateusz Hady z firmy 3M zaprezentował możliwości rozwoju w jego firmie oraz zwrócił uwagę na istotną rolę kobiet w naukach ścisłych.

O swojej krętej ścieżce kariery i wykorzystywaniu nadążających się okazji opowiedziała Ewelina Wyspiańska-Trojniarz (SCRUM Master) a przepisem na sukces zawodowy podzielił się Krzysztof Maria Wysocki (Project Manager-Wystawa Pająków), wskazując jak ważna jest wiara w siebie, podejmowanie prób, kreatywność i konsekwencja w życiu

Po konferencji obecni uczniowie i nauczyciele zostali wprowadzeni w tajniki automatyki, zwiedzając pracownię “Automatyk Przyszłości” i najnowszą pracownie CNC.

/

Wizyta delegacji norweskiej w ramach projektów Train the skills 2 i Train the skills!

W dniach 26 – 30.09.2022 r. gościliśmy w Centrum delegację nauczycieli z norweskiego miasta Grong. Wizyta była częścią projektu edukacyjnego Train the skills 2 – mającego na celu zwiększenie kompetencji nauczycieli z branży elektryczno-energetycznej poprzez wymianę doświadczeń z zakresu realizacji kształcenia zawodowego. W czasie pobytu nasi goście, dzięki uprzejmości pracodawców (3M, Tauron Dystrybucja S.A.) współpracujących z nasza placówką, mieli okazję zwiedzić wrocławską fabrykę 3M oraz elektrownię wodą w Pilchowicach.  Ponadto norwescy nauczyciele uczestniczyli w zajęciach z programowania obrabiarek sterowanych numerycznie oraz wykonywania instalacji elektrycznych, dzięki czemu mogli poznać zasady realizacji zajęć praktycznych i modułowych. Pod koniec października planowana jest rewizyta polskiej delegacji.

Projekt „Train the skills 2 -zwiększenie kompetencji nauczycieli w dziedzinie elektryczno-energetycznej poprzez wymianę polsko-norweskich doświadczeń w kształceniu zawodowym” korzysta z dofinansowania o wartości 41 950 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

The project „Train the skills 2 – increasing the competence of teachers in the field of electricity and energy through the exchange of Polish-Norwegian experience in vocational education” benefits from a grant of EUR 41,950 received from Iceland, Liechtenstein and Norway under the EEA funds.

Celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych 11 nauczycieli ze szkół Partnerstwa w obszarze elektryczno-energetycznym poprzez udział w warsztatach edukacyjnych, będących wymianą doświadczeń kształcenia zawodowego pomiędzy Partnerami Centrum Kształcenia Zawodowego (CKZ) z Polski oraz Szkoła Ponadgimnazjalna w Grong z Norwegii.

The aim of the project is to improve the professional competencies of 11 teachers from the Partnership’s schools in the electrical and energy area through participation in educational workshops, which are an exchange of vocational education experiences between the Partners Vocational Training Center (VTC) from Poland and the High School in Grong from Norway.

/

Tydzień Praw Dziecka w CKZ

Ostatnia modyfikacja: 3 czerwca 2022

Po raz pierwszy w CKZ po nadzorem wicedyrektora Mariana Ramuta i pedagog Ewy Wolniak, w dniach 24-31.05.2022 r. zorganizowano „Tydzień Praw Dziecka – miesiąc/rok/na zawsze”. Celem wydarzenia było uświadomienie uczniom i pracownikom, jak ważne jest poszanowanie praw dziecka. Niestety coraz bardziej zauważamy, że prawa te są często nieprzestrzegane i łamane. Przykładem takim może być łamanie praw dziecka w czasie wojny w Ukrainie.

W tygodniu praw dziecka zaplanowaliśmy różne działania – w tym konkurs na znajomość praw, który złożony był z dwóch etapów. Pierwszy wyłonił zwycięzców z pięciu szkół: EZN, LZN, ZSTiE, ZS18 i ZS2, a drugi etap zakończył się 31.05. 2022 r. finałem gdzie pierwsze miejsce ex aequo zajęli uczniowie z ZS2 i LZN. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i dyplomy ufundowane przez Dyrektora CKZ. Ponadto w czasie trwania Tygodnia Praw Dziecka w CKZ uczniowie i nauczyciele mogli zapoznać  się z problematyką praw dziecka poprzez materiały informacyjne umieszczone na tablicach ogłoszeń czy materiały i prezentacje o Deklaracji praw dziecka przesłane przez dziennik Librus.

/

Konkurs „GPS po zawodach 2022”

Ostatnia modyfikacja: 3 czerwca 2022

27 maja 2022 odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród  laureatom konkursu „GPS po zawodach”.  W uroczystości uczestniczyli oprócz laureatów, ich opiekunowie, rodzice oraz uczniowie klasy siódmej z SP nr 76 wraz z wychowawcami. W trakcie uroczystości zaprezentowane zostały prace wszystkich uczestników finału konkursu. Zaproszeni goście mieli  okazję obejrzeć najnowszą pracownię CKZ – „Automatyk przyszłości” oraz pracownie CNC. Uczniowie klasy 7 uczestniczyli  też w zajęciach dotyczących kształcenia zawodowego.

/

Spotkanie projektowe Partnerstwa w ramach projektu Train the skills 2

Ostatnia modyfikacja: 23 maja 2022

W dniach 19-20.05.2022 r. odbyło się pierwsze spotkanie partnerstwa w ramach projektu Train the skills 2 -zwiększenie kompetencji nauczycieli w dziedzinie elektryczno-energetycznej. Gościom z Norwegii reprezentującym Grong videregående skole zaprezentowano Centrum Kształcenia Zawodowego. 

Podczas spotkania omówiono harmonogram wymian i zaplanowano warsztaty edukacyjnie dla nauczycieli uczestniczących w projekcie.

Projekt „Train the skills 2 -zwiększenie kompetencji nauczycieli w dziedzinie elektryczno-energetycznej poprzez wymianę polsko-norweskich doświadczeń w kształceniu zawodowym” korzysta z dofinansowania o wartości 41 950 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

The project „Train the skills 2 – increasing the competence of teachers in the field of electricity and energy through the exchange of Polish-Norwegian experience in vocational education” benefits from a grant of EUR 41,950 received from Iceland, Liechtenstein and Norway under the EEA funds.

Celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych 11 nauczycieli ze szkół Partnerstwa w obszarze elektryczno-energetycznym poprzez udział w warsztatach edukacyjnych, będących wymianą doświadczeń kształcenia zawodowego pomiędzy Partnerami Centrum Kształcenia Zawodowego (CKZ) z Polski oraz Szkoła Ponadgimnazjalna w Grong z Norwegii.

The aim of the project is to improve the professional competencies of 11 teachers from the Partnership’s schools in the electrical and energy area through participation in educational workshops, which are an exchange of vocational education experiences between the Partners Vocational Training Center (VTC) from Poland and the High School in Grong from Norway.

/

Projekt „Budowanie kadr przyszłości”

Ostatnia modyfikacja: 10 maja 2022

30 marca 2022 r. w ramach projektu: Budowanie kadr przyszłości” pierwsza grupa uczniów ucząca się w zawodzie technik mechatronik odwiedziła firmę 3M Poland Manufacturing SP z o.o. we Wrocławiu przy ul. Kwidzyńskiej 6.

Współpraca  Centrum Kształcenia Zawodowego z firmą 3M obejmuje m. in. wizyty uczniów  w Centrum Innowacji, Technicznym Centrum Szkoleniowym i w Dziale Technicznym Utrzymania Ruchu. W ramach rozwijania dalszej współpracy firma 3M planuje przyjmowanie najlepszych uczniów  na praktyki zawodowe.

Kontynuowane są też zajęcia uczniów klas 8 szkół podstawowych w pracowni „Automatyk przyszłości”, w której mają zajęcia uczniowie uczący się zawodu technik mechatronik i technik automatyk, a  która została ufundowana przez firmę 3M. Doradcy zawodowi Centrum oprowadzają uczniów szkół podstawowych po tej pracowni oraz prezentują działanie zestawów dydaktycznych. Do tej pory pracownię „Automatyk przyszłości” odwiedziło 850 uczniów ze szkół podstawowych.

/

Regionalny Konkurs na Najlepszego Technika Elektryka 2022

Ostatnia modyfikacja: 10 maja 2022

W dniu 27.04.2022 r. w CKZ odbył się kolejny finał regionalnego konkursu  na „Najlepszego Technika Elektryka” pod patronatem firmy Tauron Dystrybucja S.A. W konkursie wzięło udział pięciu uczniów:

  • Karol Chrobot z Zespołu Szkół nr 1 w Lubinie,
  • Maciej Gręda z Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu,
  • Norbert Kwaśny z Zespołu Szkół nr 18 we Wrocławiu,
  • Szymon Malinowski z Zespołu Szkół Policealnych w Głogowie.
  • Dominik Zinkiewicz z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach.

Zwycięzcą został Norbert Kwaśny z Zespołu Szkół nr 18 we Wrocławiu, Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez firmę Tauron Dystrybucja S.A.

/

Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 – „Działajmy razem”

Ostatnia modyfikacja: 5 kwietnia 2022

23 lutego 2022 roku, w ramach obchodzonego na całym świecie Dnia Bezpiecznego Internetu w Centrum Kształcenia Zawodowego kolejny raz odbyła się debata pod hasłem „Działajmy razem”. Ewelina Kurpios, doradca zawodowy Międzyszkolnego Ośrodka Wspierania Aktywności Zawodowej, przeprowadziła warsztat i prelekcję dla uczniów CKZ. Podczas spotkania wspólnie omówiono ideę bezpieczeństwa w sieci, zagrożeń jakie niesie hejt, możliwości reagowania na niesprawiedliwość. Szczególną uwagę zwrócono na zjawiska Phishing i Pharming i możliwości radzenia sobie z nimi. Uczniowie aktywnie włączyli się do dyskusji oraz ćwiczeń dotyczących bezpiecznego funkcjonowania w zdalnym świecie. Pojawiło się wiele refleksji i wniosków na przyszłość.

/
CPKZ © 2024
Skip to content