Ostatnia modyfikacja: 9 stycznia 2020

Lokalizacja: sala 103 bud. B

Opiekunowie: Mariusz Bociarski,  Roman Fronia

Ogólny opis pracowni:

Pracownia przeznaczona jest do nauki programowania  i obsługi  obrabiarek CNC w systemach HEIDENHAIN TNC 320 (sterowanie frezarek) oraz DataPilot MP 620 (sterowanie tokarek). Zajęcia prowadzone są w grupach max. 10 osobowych.
W pierwszym etapie nauki, uczniowie mają do dyspozycji stanowiska komputerowe do zaprogramowania obróbki przedmiotu i przeprowadzenia symulacji, a następnie w Pracowni maszyn CNC wykonują przedmiot na obrabiarce. Nabywają umiejętności w zakresie użytkowania maszyn i wykonania obróbki skrawaniem takie jak: ustalanie punktów charakterystycznych obrabiarek CNC, dobieranie narzędzi pomiarowych do kontroli przedmiotów po obróbce, dobieranie oprawek narzędziowych mocowanie narzędzi skrawających, mocowanie oprawki i narzędzia skrawającego w gniazdach narzędziowych lub umieszczanie w magazynie narzędziowym obrabiarki sterowanej numerycznie, wprowadzanie do sterownika obrabiarki wartości korekcyjnych  narzędzi skrawających przed uruchomieniem programu obróbki, wprowadzanie programu obróbki technologicznej do sterownika obrabiarki sterowanej numerycznie, testowanie programów obróbki technologicznej na obrabiarkach CNC.

Wyposażenie podstawowe:

• Frezarka CNC EMCO VMC-100 na sterowaniu HEIDENHAIN TNC 320 (3 osie),
  • Frezarka szkoleniowa FS-260 na sterowaniu HEIDENHAIN TNC 321 (3+2 osie),
  • Tokarka EMCOturn-120 na sterowaniu HEIDENHAIN Manual Plus 620,
  • Sonda do ustawiania i kontroli narzędzi TT 160,
  • Sonda do ustawiania i kontroli przedmiotu TS 220,
  • Narzędzia skrawające z płytkami z węglików spiekanych oraz HSS,
  • Zestaw tradycyjnych i cyfrowych narzędzi pomiarowych firmy Mitutoyo, suwmiarki, mikromierze, oraz wysokościomierz z odczytem cyfrowym,
  • Płyta pomiarowa – granitowa,
  • Niezbędne pomoce: tablice, katalogi narzędzi, poradniki,
  • Wózki narzędziowe warsztatowe z kompletem wyposażenia

Zawody Nauczane

• Technik mechanik
  • Technik mechatronik
  • Operator obrabiarek skrawających

Kwalifikacje z podstawy 2017 oraz 2019:

• MG.19. Użytkowanie obrabiarek skrawających,
  • MEC.05. Użytkowanie obrabiarek skrawających,
  • EE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych,
  • ELM.03. Montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych.